Itt van az ősz, itt van újra...... és kezdődik a megfázások évszaka.
Az eletforma.hu összegyűjtött néhány tippet, hogyan győzzük le, hogyan kezeljük, ha már sikeresen begyűjtöttük ...
Hatékony tippek az őszi megfázás kezelésére
Akár tetszik, akár nem, beköszöntött a nedves ősz, a kórokozók örömtáncukat járják, hiszen elérkezett a terjedésük ideje. Néhány hasznos tipp, hogyan győzze le gyógyszerek nélkül a megfázást.
A megfázást a légutakat megfertőző vírus okozza, mely levegőn keresztül cseppfertőzéssel terjed. Legkönnyebben köhögéssel, tüsszögéssel lehet továbbadni, vagy ha valaki úgy fújja ki az orrát, hogy közben vírusokat ereget mások irányába.
Az antibiotikumok, melyek a bakteriális fertőzések ellen hatásosak, a megfázást okozó vírusokkal szemben alulmaradnak. Fontos eldönteni, hogy megfázásról van szó, vagy komolyabb betegség fenyeget. Ha a következő tünetekből egy vagy kettő társul a megfázáshoz, akkor forduljon orvoshoz!
* Három napon túli 38 Celsius fokot meghaladó láz, vagy ha a láz 39,5 Celsius fok fölé szökik
* Bármilyen erős, szaggató fájdalom (fül-, torok-, fej-, arc- vagy mellkasi fájdalom)
* Túlzott mértékű köpetürítés vagy zöldes, esetleg véres köpet
* Nyelési nehézség
* Tartós étvágytalanság
* Sípoló légzés, légszomj
* Légzési nehézség
1. Vegyen be C-vitamint!
A C-vitamin a megfázás időtartamát hét napról esetleg két-három napra csökkentheti, csillapíthatja a köhögést, enyhítheti a tüsszögést és más tüneteket. Egy kísérlet szerint, ha a náthás emberek naponta négyszer 500 mg C-vitamint vesznek be, feleannyi tünet lép fel náluk, mint azoknál, akik nem szednek C-vitamint. Jobb, ha a C-vitamint folyadék formájában juttatja a szervezetébe. A narancs-, a grapefruit- és az áfonyalé rendkívül gazdag C-vitaminban. A savanyú káposzta és citrom is nagy adagban tartalmaz C-vitamint.
2. Pihenjen sokat!
A pihenés, fekvés, lazítás hozzájárul ahhoz, hogy az összes energiáját a gyógyulásra tudja fordítani. Ezzel megelőzheti az olyan szövődményeket, mint hörghurut és a tüdőgyulladás. Ne erőltesse a munkát, menjen betegszabadságra, mert betegen a munkájára sem tud megfelelően koncentrálni.
3. Öltözzön melegen!
A hideg ellen jól burkolja be testét meleg ruhákkal. Ilyen módon a szervezete minden energiáját a betegség elleni harcra összpontosíthatja ahelyett, hogy a hideg elleni védelemre fordítania a bevitt energiát.
4. Igyon sokat!
Igyon naponta 6-8 pohár vizet, gyümölcslevet, teát vagy bármilyen szűrt, átlátszó italt. Ezek pótolják a fontos folyadékokat, amelyeket a megfázás révén elvesztett, és segítenek kiöblíteni a szervezetben élősködő kórokozókat.
5. Nyomja el a cigarettát!
A dohányzás a megfázástól sajgó torok állapotát tovább súlyosbíthatja. A dohányfüst megzavarja a csillószőrök mozgását, melyek szinte kisöprik a kórokozókat a légutakból, s így védenek a fertőzés ellen.
6. Gargalizáljon sós vízzel!
Enyhítse torokfájását reggel, délben, este, vagy amikor a legjobban fáj, gargalizálással. Egy pohár langyos vízbe keverjen egy kávéskanál sót és ezzel alaposan gargalizáljon.
7. Kortyolgasson forralt bort!
Az orrdugulást megszüntetheti, és jobban fog aludni, ha este megiszik egy pohár forralt bort. Ennél több alkohol kimerítheti a szervezetét, s a betegségből való kilábalást is megnehezíti.
8. Menjen gőzbe!
A forró zuhany alatt az orrdugulás oldódhat. Inhaláljon egy fazék forró, gőzölgő víz fölé hajolva, úgy hogy a fejére törülközőt terít. Lélegezze be a gőzt! Ez a köhögést is enyhíti azáltal, hogy a száraz torkot nedvességhez juttatja.
9. Egyen fokhagymát!
A fokhagyma antibiotikus hatású. Elpusztítja a kórokozókat és a tüneteket gyorsabban elmulasztja. Egyen meg naponta két-három fokhagymakapszulát, vagy ha otthon tartózkodik, rágjon el pár gerezd fokhagymát.
10. Igyon gyógyteát!
Az édesgyökér tea fájdalomcsillapító hatású, enyhíti a sajgó torok okozta panaszokat és egyben köhögéscsillapító is. Jól fog aludni, ha este megiszik egy bögre komló-vagy macskagyökér teát. Igya mézzel, mely szénhidráttartalma miatt altató hatású.
Egy kis odafigyeléssel jó eséllyel veheti fel a harcot a megfázás ellen. Nem kell rögtön orvosság után nyúlni, hiszen szervezete képes legyőzni a bajokat. Előbb nézzen szét otthon, és természetes anyagokkal segítse immunrendszerét. Csak utána vegyen be gyógyszert, ha már anélkül nem boldogul.
Korábbi bejegyzésben írtunk az ezüstkolloidról, aminek megfázáskor is jó hasznát vehetjük.
Utolsó kommentek